Jak chronić dziecko przed smogiem?

Coraz więcej mówi się o szkodliwym oddziaływaniu zanieczyszczonego powietrza na organizm. Poziom smogu bywa naprawdę niebezpieczny – przy najwyższym stężeniu zaleca się pozostanie w domu i rezygnację z aktywności na zewnątrz. Szczególnie narażone na działanie smogu są osoby starsze i dzieci. Maski anstysmogowe to tylko jedna z rzeczy, które pomogą nam chronić nasze dziecko. Jak zatem możemy jeszcze chronić nasze pociechy przed skutkami wdychania zanieczyszczonego powietrza?

Trzymaj rękę na pulsie i bądź na bieżąco – sprawdzaj jakość powietrza

Mając wiedzę i odpowiednie informacje możemy działać. Sprawdzaj na bieżąco jakość powietrza. Wojewódzkie Inspektoraty Ochrony Środowiska na bieżąco podają aktualne dane i ewentualne ostrzeżenia dotyczące niebezpiecznego skażenia. Wiedząc, że jakość powietrza nie jest najlepsza powinniśmy unikać aktywności na dworze z naszymi pociechami. Jeśli możesz nie otwieraj okien jeśli stężenie smogu jest naprawdę duże.

Naucz dziecko oddychania przez nos

Naucz i zachęcaj swojego malucha, aby oddychało przez nos. Jest to naturalny filtr powietrza bardzo ważny dla prawidłowego funkcjonowania układu oddechowego. Podawaj też dziecku jak najczęściej napoje. Nawilżając jamę ustną i gardło unikniemy przedostawania się zanieczyszczeń do płuc.

Unikaj podróży z dzieckiem w godzinach szczytu

Godzina 14.00 – 18.00 to czas, kiedy wielu z nas kończy pracę i wychodzi z firmy. Korki, spaliny, stężenie smogu jest w tych godzinach najwyższe. Unikaj wtedy jeśli możesz spacerów i dalszych podróży ze swoim dzieckiem.

Zadbaj o odpowiednią dietę

Odpowiednia dieta bogata między innymi w witaminy A, C, oraz selen to podstawa. Ma ona nie tylko wpływ na prawidłowy rozwój dziecka, ale również wpływa bardzo dobrze na budowanie odporności organizmu.
Jeśli będziemy przestrzegać kilku naprawdę ważnych zasad możemy sprawić, że nasze dziecko nie będzie mocno narażone na szkodliwe działanie smogu. Warto pomyśleć o jego zdrowiu “tu i teraz” i w przyszłości.

Podsumowanie

Pamiętaj jednak, że stosowanie się do powyższych punktów nie ochroni całkowicie Twojego dziecka przed smogiem. Najlepszą możliwą ochroną są maski antysmogowe dla dzieci. To właśnie dzięki nim jesteśmy w stanie skutecznie ochronić nasze pociechy, a stosując dodatkowo powyższe punkty mamy pewność, że zrobiliśmy wszystko co w naszej mocy aby ochronić nasze dziecko przed zanieczyszczeniem powietrza.

Leave a Comment