Ranking oczyszczaczy powietrza 2018

Oczyszczacz powietrza to elektryczne urządzanie, którego zdaniem jest chronić nas przed smogiem, alergenami, kurzem czy brzydkim zapachem. Wiele osób zadaje sobie pytanie „jaki oczyszczacz powietrza wybrać” Poniżej przedstawiamy nasz ranking oczyszczaczy powietrza, które można znaleźć na polskim rynku.

Miejsce
Zdjęcie
Nazwa
Nasza ocena
Zobacz
1
Xiaomi Mi Air Purifier 2
2
Sharp KC G60EUW
3
PHILIPS AC3256/10
4
SHARP KC-A50EUW

Jak działają oczyszczacze powietrza?

W sieci czy na różnych forach często można znaleźć tematy typu „co daje oczyszczacz powietrza„. Odpowiedź na to pytanie może być tylko jedna. Jego zdaniem jest filtrowanie powietrza znajdującego się w naszym domu czy biurze. Niestety ale stan powietrza w Polsce jest słaby, a w okresie zimowym jest wręcz tragiczny. Świadomość Polaków jednak znacznie wzrosła i co raz częściej na ulicach można znaleźć osoby noszące maski antysmogowe. Niestety ale mało kto zdaje sobie sprawę, że tak małe pyły jak PM2,5 bez problemu przedostają się przez szczeliny w oknach i dostają się do naszych mieszkań czy biur. Na całe szczęście z pomocą przychodzą nam oczyszczacze powietrza.

Jaki wybrać oczyszczacz powietrza?

Wybór odpowiedniego oczyszczacza powietrza nie jest taki prosty. Przed wyborem musimy sobie odpowiedzieć na kilka podstawowych pytań:

  • Maksymalna wielkość pomieszczenia – jest to kluczowa kwestia. Każdy z oczyszczaczy powietrza posiada parametr m3/h.. Zatem przed zakupem naszego urządzania musimy najpierw obliczyć ile metrów sześciennych posiada pomieszczenie, w którym chcemy filtrować powietrze. Jeśli dobierzemy oczyszczacz o zbyt małej mocy w stosunku do wielkości pomieszczenia, nasze urządzanie po prostu nie spełni swego zadania.
  • Maksymalny poziom hałasu – Jeśli jesteś osobą, która lubi ciszę oraz spokój muszę Cię zmartwić. Większość oczyszczaczy pracuje zdecydowanie głośniej niż lodówka. Pamiętaj aby przed zakupem sprawdzić poziom hałasu. Bez problemu znajdziesz ten parametr na każdym opakowaniu lub opisie produktu. Wartość ta jest podawana w dB (decybelach). Dla porównania odkurzacz powoduje natężenie hałasu około 60 decybeli, a rozmowa szeptem około 20 dB.
  • Filtr oczyszczacza – Jest to kolejny bardzo ważny punkt. Od rodzaju filtra zależeć będzie czy dane urządzenie będzie spełniać swoje zadanie. Więcej na temat filtrów można przeczytać poniżej.
  • Czujnik jakości powietrza – Na podstawie takiego czujnika możemy na bieżąco monitorować czystość powietrza w naszym domu lub biurze. Dzięki temu możemy lepiej dostosować moc, czy urządzenie ma pracować „na pełnych obrotach” czy może wystarczy tryb ekonomiczny.
  • Tryb nocny – Kolejna bardzo przydatna funkcja. Dzięki niej urządzenie po zgaszeniu światła zmniejsza swoja wydajność do minimum, a co zatem idzie urządzenie pracuje ciszej.

 

Powyżej opisaliśmy podstawowe parametry na które powinniśmy zwrócić uwagę przed zakupem oczyszczacza. Jednak jeśli możemy pozwolić sobie na nieco większy wydatek warto zorientować się czy nasze urządzenie posiada takie funkcje jak jonizator powietrza czy nawilżacz powietrza. Są to bardzo przydatne funkcje które z pewnością poprawią jakoś powietrza w naszym pomieszczeniu. Innymi ciekawymi funkcjami jest eliminacja przykrego zapachu z powietrza i tkanin czy eliminacja wirusów grypy. Warto również zwrócić uwagę czy urządzenie jest bezpieczne dla dzieci oraz czy posiada odpowiednie certyfikaty.

Filtry sercem oczyszczacza

System filtrów jest to najważniejszy element naszego sprzętu. To właśnie od rodzaju filtra zależeć będzie czy jakoś powietrza w naszym pomieszczeniu będzie odpowiednia. Najczęściej występującymi filtrami są filtr HEPA oraz filtr węglowy. Jednak w niektórych urządzeniach można znaleźć także inne rodzaje filtrów:

  • Filtr HEPA – jest to gwarancja jakości. Jest to filtr zbudowany z mikrowłókien szklanych co jak dowodzą testy potrafią one wyłapać do 99,97 proc. cząsteczek większych niż 0,3 µm. Oznacza to, że bez problemu poradzą sobie w walce ze smogiem czyli pyłami PM10 oraz PM2,5.
  • Filtr węglowy – jego zdaniem jest wyłapywanie trujących zapachów oraz gazów. Filtr węglowy bez problemu poradzi sobie z np z dymem tytoniowym, alergenami czy smogiem.
  • Filtr wstępny – jest to zazwyczaj zwyczajna siatka, której zdaniem jest ochrona filtru przed zapychaniem. Zatrzymuje on takie elementy jak sierść czy włosy.
  • Filtr wodny – jak sama nazwa wskazuje zanieczyszczenia będą filtrowane przez wodę. Niestety ale filtry wodne nie cieszą się zbyt dobrymi opiniami ze względu na słabą jakość filtrowania pyłów PM 2,5 czy PM 10. Wymagają regularnej wymiany wody.
  • Filtr elektrostatyczny – Stosują zasadę wytrącania elektrostatycznego. Ich zaletą jest wysoka żywotność oraz niskie użycie energii. Bardzo dobrze radzą sobie z mikropyłami – czyli smogiem.

 

Aby system oczyszczania powietrza pracował poprawnie należy co jakiś czas wymieniać filtry. Przeważnie w instrukcji lub na opakowaniu jest podawana żywotność filtrów.

Pytania i odpowiedzi

Gdzie kupić oczyszczacz powietrza?

Istnieje wiele możliwości takich jak sklepy internetowe, sklepy stacjonarne czy porównywarki cen np. ceneo.

Ile kosztuje oczyszczacz powietrza?

Ceny jakie można znaleźć są przeróżne. Wszystko zależy od jakości urządzenia, stopnia filtrowania szkodliwych cząsteczek czy maksymalnej powierzchni pomieszczenia. Ogólnie ceny za w miarę rozsądne urządzenia takie jak Xiaomi Mi Air Purifier 2 zaczynają się od 550 złoty. Za nieco lepsze urządzenie takie jak Sharp KC-D60EUW trzeba liczyć się z wydatkiem blisko 3000zł.

Czy oczyszczacz powietrza zbiera kurz?

Tak, niektóre urządzenia o wysokiej mocy potrafią zbierać kurz. Jednak trzeba pamiętać, że kurz bardzo szybko zapycha filtry hepa co bezpośrednio może wpływać na jakość powietrza w danym pomieszczeniu. Dlatego na naszej stronie rekomendujemy oczyszczacze, które przede wszystkim mają za zadanie filtrować powietrze. Warto również pamiętać, że urządzenia posiadające funkcję nawilżanie powietrza mogą w znaczący sposób wpłynąć na kurz w filtrującym pomieszczeniu.

Jakiej firmy oczyszczacz powietrza?

Istnieje wile firm produkujących urządzenia do filtrowania powietrza. Na naszej stronie można znaleźć oczyszczacz powietrza Sharp, Philips czy Xiaomi. Każdy z nich ma pewne zalety jak i wady. Zanim zdecydujemy się na zakup odpowiedz sobie na podstawowe pytania związane z filtrowaniem powietrza. Jakie posiada filtry, jaka jest zalecana powierzchnia pomieszczenia, czy filtruje lotne związki organiczne oraz jakie wytwarza natężenie hałasu.

Jaki oczyszczacz powietrza na smog?

Praktycznie każdy urządzenie jest w stanie filtrować pyły PM 2,5 czy PM 10 znajdujące się w powietrzu. Najważniejsze w tym wypadku jest zwracać uwagę na to jaki filtr ma dane urządzenie.

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że powyższe informacje pomogą nam odpowiedzieć na pytanie jaki oczyszczacz powietrza kupić. Jeśli jednak potrzebujesz dodatkowych informacji, prosimy o kontakt mailowy. Postaramy się jak najszybciej odpowiedzieć na Twoje pytanie.