Trujący smog i jego wpływ na zdrowie

Dużo się obecnie mówi o wpływie smogu na zdrowie. Mimo częstych alarmów w mediach wciąż wiele osób bagatelizuje alarmy związane z zanieczyszczeniem smogowym. Prawda jest taka, że problem ten nie dotyczy już tylko Krakowa czy terenów śląskich, ale całego kraju. Smog pojawia się wszędzie, jest szkodliwy i niebezpieczny, choć my nie zdajemy sobie z tego sprawy. Powoduje on jednak bardzo wiele poważnych chorób. Jakie schorzenia i dolegliwości może powodować smog?

Choroby układu oddechowego zmorą naszych czasów

Trujący smog powoduje przede wszystkim wszystkie choroby układu oddechowego: astmę, przewlekłą obustronną chorobę płuc. Często bagatelizujemy różnego rodzaju alergie, przewlekły katar i kaszel – wszystkie te objawy mogą mieć jednak bezpośrednie połączenie ze szkodliwym smogiem. Trujący dym, kurz, spaliny – wszystko to wdychamy. Niebezpieczne substancje przedostają się do płuc powodując spustoszenie w naszym organizmie.

Chcesz cieszyć się zdrowym, mocnym sercem? Unikaj smogu!
Smog powoduje również wszelkiego rodzaju choroby układu krążeniowego: zawały serca, miażdżycę, niewydolność serca, nadciśnienie tętnicze. Czasami schorzenia te mają podłoże genetyczne – rodzimy się po prostu z predyspozycjami tego typu, często też dziedziczymy schorzenia układu krążenia po naszych przodkach. Coraz częściej mamy kłopoty z sercem właśnie przez smog.

Nowotwory zmorą naszych czasów
Trujący smog powoduje szereg nowotworów: w tym szczególnie nowotwory płuc, gardła, krtani. Statystyki są przerażające – z roku na rok zwiększa się liczba osób chorujących na tego typu nowotwory. Rak zbiera okrutne żniwo. Wszystko to ma swój początek między innymi w chemicznej żywności oraz w zanieczyszczonym powietrzu. Smog jest przyczyną wszelkich chorób układu nerwowego.

Podsumowanie

Dbajmy o zdrowie, unikajmy smogu jeśli tylko możemy. Warto pamiętać, że wszystkie substancje z powietrza atakują nasz organizm i mogą być przyczyną poważnych problemów w przyszłości. Praktycznie jedyną skuteczną metodą walki ze smogiem są maski antysmogowe, jednak warto także zapatrzyć się w domowe oczyszczacze powietrza.

Leave a Comment