Jak prawidłowo założyć maskę antysmogową?

Nawet najlepsza maska antysmogowa nie ochroni nas przed smogiem gdy będzie źle założona lub dopasowana. Jak w takim razie powinniśmy zakładać maskę aby chroniła nas przed smogiem?

Najważniejsze punkty

Niestety ale każda maska ma nieco inną budowę więc ciężko napisać jeden uniwersalny poradnik. Jednak poniżej można znaleźć punkty, na które trzeba zwrócić uwagę zakładając dowolną maskę.

  • Dopasowanie maski – To właśnie odpowiednie dopasowanie maski najbardziej chroni nas przed szkodliwymi pyłami. Przede wszystkim musimy dobrać odpowiedni rozmiar. Na stronie każdego producenta masek znajdziemy tabele z rozmiarami. Maskę należy dopasować tak aby wdychane przez nas powietrze w całości przechodziło przez maskę. Zatem jeśli maska będzie miała otwory lub jakiekolwiek nieszczelności to niestety ale nie ochroni nas przed smogiem.
  • Nosek – Większość dobrych masek posiada tak zwany nosek. Należy go ustawić w taki sposób aby zapewniał szczelność, tak aby zanieczyszczone nie dostawało się pod maskę. Należy przy tym zwrócić uwagę aby jednocześnie nosek nie blokował oddychania przez nos.
  • Dolna część maski – Powinna sięgać nieco poniżej brody, jeżeli maska jest zbyt duża to powstaną otwory, przed które zanieczyszczone powietrze dostanie się pod maskę. Jest to jeden z najczęściej popełnianych błędów.
  • Zawory – Zdecydowana większość dobrych masek posiada zawory. Służą one do łatwiejszego wydychania powietrza. Należy je przekręcić w odpowiednią stronę. Ważne jest to w przypadku osób noszących okulary, ponieważ w przypadku zakręconych zaworów ciepłe wydychane powietrze będzie wylatywało przez górną część maski co spowoduje parowanie okularów.

 

Powyżej można znaleźć najważniejsze punkty odnośnie dopasowania oraz prawidłowego założenia maski. Jeżeli masz jakiekolwiek pytanie na temat zakładania maski przeciwsmogowej, proszę dodaj komentarz poniżej. Postaramy się odpowiedzieć na niego jak najszybciej.

Leave a Comment