Nawilżacz powietrza Ranking 2018

Nawilżacz powietrza to urządzenie, którego zadaniem jest utrzymanie odpowiedniej wilgotności w naszym mieszkaniu. Zbyt suche powietrze powoduje unoszący się kurz, który może powodować alergię kaszel czy katar. Decyzja kupna nawilżacza powietrza jest zatem konieczna, jednak który wybrać? Zapraszamy do naszego rankingu.
[Tablea]

Rodzaje nawilżaczy powietrza

Zanim zdecydujemy się na zakup nawilżacza powietrza, warto poznać ich rodzaje. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze nawilżacze na Polskim rynku:

  • Nawilżacz na kaloryfer – lub też inaczej zwany nawilżacz grzejnikowy. Jest to ceramiczny pojemnik montowany do kaloryfera, który pod wpływem ciepła podgrzewa wodę znajdującą się w nawilżaczu. Podgrzana woda zaczyna parować nawilżając dane pomieszczenie. Zalety tego urządzenia to przede wszystkim niska cena, zaczynająca się od około dziesięciu złotych oraz brak poboru prądu. Największą wadą jest natomiast niska wydajność w porównaniu z innymi urządzeniami.
  • Nawilżacz parowy – Jest już to elektryczny nawilżacz, który za pomocą prądu podgrzewa wodę zgromadzoną w pojemniku by następnie wyrzucić ją na zewnątrz w formie sterylnej (ciepłej mgiełki). Polecane są przede wszystkim do pokojów dziecięcych. Wadą takiego urządzenia jest duża ilość pobierania energii elektrycznej.
  • Nawilżacz ultradźwiękowy – elektryczne urządzenie które za pomocą ultradźwięków rozbija cząsteczki wody powodując wytworzenie się pary. Para ta może być zarówno chłodna jak i podgrzewana. Uwaga! nawilżacze ultradźwiękowe mogą negatywnie wpływać na zwierzęta domowe.
  • Nawilżacze ewaporacyjne – Urządzenie pochłania powietrze z pomieszczenia by następnie wypuścić je w postaci chłodnej mgiełki. Wadą tego nawilżacza jest to że powoduje wysoki poziom hałasu.

Podstawowe parametry urządzenia

Jeśli zdecydujemy się na zakup elektrycznego nawilżacza powietrza warto również zapoznać się z parametrami naszego urządzenia. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że sprzęt który wybraliśmy spełni nasze oczekiwania:

  • Powierzchnia nawilżania – podawana jest najczęściej w metrach kwadratowych m² jednak można się również spotkać z metrami sześciennymi m³. Parametr określa maksymalną powierzchnię pomieszczenia jaką jest w stanie obsłużyć dany model.
  • Wydajność – podawana jest w mililitrach lub litrach na godzinę. Za pomocą tego wskaźnika możemy określić ilość wytworzonej pary na godzinę.
  • Zużycie energii – parametr podawany jest w watach. Najwięcej prądu pobierają nawilżacze parowe, nawet do 2000 W, ultradźwiękowy nawilżacz powietrza do 120 W.
  • Poziom hałasu – jest podawany z dB. Dla porównania odkurzacz wytwarza około 60 dB, rozmowa szeptem około 20 dB a bardzo spokojna ulica bez ruchu około 30 dB.
  • Zbiornik na wodę – podawany jest w litrach. Im zbiornik jest większy tym rzadziej musimy go dopełniać co bezpośrednio wpływa na naszą wygodę.

Podstawowe funkcje urządzenia

  • Higrometr – Jest to funkcja pozwalająca zmierzyć poziom wilgotności powietrza w danym pomieszczeniu.
  • Timer – Za pomocą tej funkcji jesteśmy w stanie zaprogramować czas pracy naszego urządzenia.
  • Wyświetlacz – Na wyświetlaczu pokazywane są w formie cyfrowej odczyty danych parametrów.
  • Automatyczne wyłączenie urządzenia – Jak sama nazwa wskazuje, przy osiągnięciu odpowiedniej wilgotności urządzenie się wyłączy.

Czy nawilżacz powietrza jest zdrowy?

Wiele osób przed kupnem zadaje sobie pytanie czy nawilżacz powietrza może szkodzić. Zarówno zbyt suche powietrze jak i zbyt wilgotne wpływa negatywnie na nasze zdrowie. Aby poradzić sobie z tym problem został wymyślony wilgotnościomierz (higrometr). Dzięki niemu jesteśmy w stanie kontrolować wilgotność powietrzna w naszym domu i sprawić aby było one odpowiednie. Zaleca się, aby wilgotność w pomieszczeniach była utrzymywana w zakresie od 40% do 60%, właśnie wtedy jesteśmy najbardziej efektywni oraz czujemy się wypoczęci.

Jaki nawilżacz powietrza dla dziecka?

Decydując się na zakup nawilżacza do pokoju dziecięcego przede wszystkim musimy zwrócić uwagę na bezpieczeństwo. Nawilżacze powinny pochodzić od sprawdzonych producentów. Dobrze aby był wyposażony z higrometr (wilgotnościomierz), tak abyśmy mogli na bieżąco kontrolować poziom nawilżenia powietrza w pokoju. Zbyt wilgotne powietrze w pokoju dziecięcym sprzyja powstawaniu wirusów i bakterii. Zbyt suche może powodować katar, zapalenie górnych dróg oddechowych czy podrażnienie spojówek. Idealna wilgotność w pokoju dziecięcym oscyluje w między 40 a 60 procent.

Uwaga! Decydując się na zakup nawilżacza do pokoju dziecięcego, warto postawić na model wyposażone w filtry, które usuwają alergeny oraz zanieczyszczenia.

Ze względu na bezpieczeństwo najlepszym rozwiązaniem wydaje się nawilżacz powietrza ultradźwiękowy. Pracuje on bardzo cicho a przy tym używa bardzo mało prądu. Pamiętaj jednak, że ultradźwięki mogą mieć negatywny wpływ na zwierzęta.

Gdzie ustawić nawilżacz w pokoju dziecka?

Producenci sprzętu do nawilżania powietrza polecają ustawianie urządzenia na środku pomieszczenia, tak aby wilgoć rozprowadzała się równomiernie. Nawilżacza nie należy stawiać przy ścianie, chodzi o to aby powietrze wokół urządzenia mogło swobodnie przepływać. Nie należy także stawiać go przy kaloryferze bo może to spowodować przegrzanie urządzenia. Dobrym pomysłem może być ustawienie go na stole, jednak wylot pary musi być skierowany poza mebel.

Pod żadnym pozorem nie należy ustawiać nawilżacza blisko łóżka dziecięcego. Większość nawilżaczy wytwarza gorącą parę, która mogłaby poparzyć nasze dziecko.

Podsumowanie

Żyjąc w klimacie, który wymaga od nas dogrzewania pomieszczeń, nawilżacz powietrza wydaje się bardzo dobra inwestycją. Podnosząc poziom wilgoci w naszym domu można zredukować suchość skóry, włosów czy pieczenia oczu. Dodatkowo odpowiednio nawilżone powietrze może poprawić naszą koncentrację oraz komfort snu. Warto również zainteresować się oczyszczaczem powietrza, który ochroni nas przed negatywnym działaniem smogu.