Maski antywirusowe

Maski antywirusowe to jedna z metod ochrony przed wirusami grypy. Oczywiście nie chroni nas w 100% ale znacznie zmniejsza ryzyko zarażenia, pod warunkiem prawidłowego ich stosowania. Jeśli zastanawiasz się jaką maskę wybrać to postaram się nieco przybliżyć temat. Oczywiście nie są to żadne medyczne ani potwierdzone dane. Administrator strony postanowił zebrać dostępne informacje, które można znaleźć w internecie i na ich podstawie napisać na co warto zwrócić uwagę przy wyborze maski antywirusowej.

Dane z WHO odnośnie masek antywirusowych mówią, że nie ochroni on nas w momencie kiedy lekceważymy inne działania profilaktyczne takie jak częste mycie rąk. Do tego nie ma żadnych dowodów na to, że chronią nas przed wirusami. Więcej możemy przeczytać na stronię WHO https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019/advice-for-public/when-and-how-to-use-masks.

Jak używać masek antywirusowych

WHO również zaleca się zaznajomić się jak używać i jak zakładać maski antywirusowe. Najważniejsze punkty to:

  • Przed założeniem maski należy umyć ręce wodą z mydłem na bazie alkoholu.
  • Zakryj maską usta i nos oraz upewnij się, że między twarzą a maską nie ma żadnych szczelin.
  • Unikaj dotykania maski podczas jej używania; jeśli to zrobisz, umyj ręce wodą z mydłem i mydłem na bazie alkoholu.
  • Maskę należy wymienić na nową, gdy tylko będzie ona wilgotna.
  • Nie należy ponownie używać masek jednorazowych.
  • Aby zdjąć maskę: zdjąć ją od tyłu (nie dotykać przedniej części maski); natychmiast wyrzucić do zamkniętego pojemnika; umyć ręce wodą z mydłem na bazie alkoholu.

Cały film możemy zobaczyć tutaj:

 

Warto również przeczytać rządowe informacje jak chronić się przed koronawirusem na stronie https://www.pzh.gov.pl/jak-uchronic-sie-przed-koronawirusem-infografiki-swiatowej-organizacji-zdrowia-who/
Oficjalne rządowe informacje i zalecenia: https://www.gov.pl/web/koronawirus

 

Rodzaje masek antywirusowych

Na rynku dostępne są różne rodzaje masek. Jednak najważniejszą rzeczą jaką należy zrobić przed kupnem to sprawdzić jaki posiada ona certyfikat. To właśnie w zależności od certyfikatu zależy jak jesteśmy chronieni. Poniżej możesz znaleźć opis poszczególnych certyfikatów wraz z ilością filtrowanych cząsteczek.

Maski antywirusowe FFP3 – N99

Maski FFP3 zapewniają najwyższy stopień ochrony naszych dróg oddechowych. Wykorzystywane w nich są filtry HEPA. Filtrują do 99% cząsteczek chorobotwórczych, takich jak bakterie czy wirusy. Gwarantują więc najskuteczniejszą ochronę, jednak należy zaznaczyć, że żadna maska nie gwarantuje nam 100% ochrony.

Maski antywirusowe FFP2 – N95

Maski N95 są to najpopularniejsze jakie możemy znaleźć na Polskim rynku. Filtrują do 95% cząsteczek.

Maski antywirusowe FFP1 – N80

Maski FFP1 są wykorzystywane głównie w przemyśle spożywczym lub budowlanym. Filtrują one w teorii min 80% cząsteczek.

 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze maski antywirusowej

Certyfikat CE – Jest to znak, który można znaleźć na produkcie. Informuje on, że dana maska spełnia wymagania dyrektyw Unii Europejskiej. Inaczej mówiąc spełnia wymagania związane z bezpieczeństwem, ochroną zdrowia czy ochroną środowiska. Warto jednak dokładnie sprawdzić jak wygląda Logo CE. Jest on łudząco podobny do innego znaku CE, który oznacza China Export.

Miejsce testowania – Warto sprawdzić w jakich laboratoriach były testowane. Wiadomo, że w niektórych krajach laboratoria działają w nieco innych standardach niż te Europejskie.

Jednorazowe czy z wymiennym filtrem – Tutaj kwestia indywidualna często uzależniona finansowo. Maski jednorazowe jak sama nazwa wskazuje mogą być używane tylko raz. Te z filtrem wymiennym w dłużej perspektywie wychodzą nieco taniej. Jednak należy pamiętać o tym aby stosunkowo często wymieniać filtr.

Rozmiar maski – Nawet najlepsza maska nas nie uchroni przed wirusami, gdy będzie źle dobrana. Dlatego niezwykle ważne jest aby dobrać odpowiedni rozmiar maski. Odpowiedni to znaczy taki, że po jej założeniu nie powinno być żadnych „przecieków powietrza”, między maską a naszą twarzą. Jeżeli takie występują maska nas nie będzie chronić, zatem nie nadaje się do użytku.